koště Anny Šochové
Úvodní stránka :: O mně :: Povídky :: Články :: Rady :: Román :: Kniha návštěv :: Kontakt Nejnovější články ...
SEZNAM KATEGORIÍ / Články / Válečný konec léta

Válečný konec léta

Toto je originál fejetonu, který dnes vyšel na Subjektivníku pod mým jménem, aniž bych jakoukoliv změnu schválila. Protože se nestalo poprvé, asi byl i poslední, jakkoliv jsem tomuto projektu držela palce.



Byl to dlouho pionýrák stejný, jako jiné. Jednoho letního rána jsme se s holkama rozhodly vylézt na střechy chatiček, protože vedoucí stáli v oknech patrové hlavní budovy tábora, koukali jedním směrem a ukazovali si kamsi k obzoru. Taky proto, že na těch stříškách seděl už kde kdo.

Šplhaly jsme hbitě, ale nic moc na tom výhledu nebylo. Po silnici s několika stromy hrčely siluety tanků. Takových přesunů už člověk viděl! Jenže kluci odvedle říkali, že je to opravdická válka. Že jsou to cizí tanky. Že to někdo slyšel tajně od vedoucích, kteří mají od rána puštěné rádio.

Seděli jsme všichni nahoře, nikdo nás do ničeho nehonil, ostatně vedoucí měli své oddíly pěkně jako na dlani. Jenom ti úplně mrňaví pobrekávali, neboť ničemu nerozuměli. Tak jsme si pár děcek rozebrali a vytáhli je k sobě. Koukala si, jak to tam daleko jede a hřmotí, zatímco my mohli řešit veliké věci.

Nikdo z nás nebydlel v normálním baráku, který by měl sklep. Samozřejmě bylo každému jasné, že takové podzemí je prvořadou válečnou záležitostí. Dá se v něm zamaskovat tajná místnost s vysílačkou nebo pro schování partyzánů. Dá se v něm udělat prima bunkr při bombardování. Ale co, krucipísek, můžeme dělat v paneláku?! Kolik těch sklepů je úplně pod zemí?! O kanalizaci pod chodníky ani nemluvě. Katakomby se zkrátka pod paneláky nedělají.

Kdyby byl čas, tak se něco pořádného vyhrabe třeba uprostřed sídliště, aby to nikdo neměl moc daleko. Jenže na to je dneska pozdě. A taky by se domluvilo, že nejmenší děcka budou spát v přízemí, protože dospěláci bez děcek v náručí seběhnou z pater rychleji. Je fakt, že jedna mrňule přišla s naprosto originálním řešením: jejich mimino prý při poplachu hned strčí do trouby. Je to velký akorát, celý plechový a bunkrovatější, než panelákový sklep. To nám přišlo opravdu geniální. Ona by fakt brášku neutáhla a ve válce výtahy nepojedou.

Party se během dopoledne roztřídily podle měst a sídlišť. Tak nějak se vyvrbilo, že jsme se slezli na svoje vlastní problémy. Například Kadaňáci z okraje Béčka měli nejblíž na schování tunel pod železničním náspem nebo bunkr z obranné linie na vršku Bystřičáku. Jenže to je jen kulometné hnízdo pro pár dětí, dospělý se v něm sotva postaví. Na druhou stranu je dobře schované, tam by se mohl ukrývat i nějaký partyzán.

Lidi z Céčka mají šanci utéct na kopec, nebo radši kousek za něj, ale tam je to trochu blbé, protože se určitě bude bombardovat elektrárna Prunéřov. Vždycky se přece bombardují továrny, ale elektrárny nejvíc, to dá rozum. Tušimice nevadí, ty jsou daleko, ale Prunéřov? Jeden kluk hbitě vysvětlil, že se tlakové vlny po pláni dostanou až dozadu právě k tomu vršku, kam bychom posílali schovat Céčko. Z jedné strany bomby z města, ze druhé od elektrárny. Což jsme uznali, že je opravdu nanic. Leda by lidi utíkali až za Svaťák vedle něj. To by nemuselo nikomu z Áčka vadit, protože ti tam mají park s jediným opravdickým bunkrem ve městě, ještě od Němců. A taky jsou tam všude sklepy, jak mají být. I První a Druhá ZDŠ mají tím pádem normální kryty a jsou v suchu.

To jenom naše Třetí, moderní pavilonová, nemá nic. Při cvičení atomových poplachů vždycky chodíme na hřiště za školou. Seřadíme se a pan ředitel nařídí, ať si představíme, že už v tom krytu jsme, protože vchod do něj je moc tajná věc a prozradí se nám teprve, až ta válka vypukne. A jak jsme odjakživa všichni věděli, je to dost hloupé, protože když k nám atomovka z Ameriky poletí pět minut, my z Béčka prostě nikam doběhnout nestihneme.

Nám všem z panelového Béčka tudíž bylo jasné, že celou tíhu téhle války poneseme my. My, od devíti vejš, ale ne moc, protože za druhé světové už ve třinácti a čtrnácti v Rusku všichni dělali v továrnách šrapnely a bomby. Naši dospělí budou celé dny pryč, tátové samozřejmě bojovat nebo utíkat, protože jinak by je nepřítel postřílel. Mámy a staří budou místo nich v továrnách se všemi puberťáky. Logicky tudíž všechno hlavní a důležité zbyde na nás. My přece víme spoustu věcí a dokážeme dělat nenápadné spojky partyzánům a taky už uneseme nějaké to mimino, nakrmíme a přebalíme malé děti.

Jenom potřebujeme vymyslet, jak nás všechny dostat rychle od těch blbých paneláků a jak to udělat v tunelu pod tratí, aby se tam dalo třeba i přespat. On tam totiž teče studený potok Bystřičák, šíleně rezavý, ani pít se ta voda nedá, navíc jsou všude oslizlé balvany a každý je hned rezavý a zelený až za ušima, sotva na něco sáhne.

Nejlepší je fakt náš bunkr na kopci, ale tam se člověk dostane až tak za deset minut, dřív ne, to už máme dávno vyzkoušené z honiček. Přitom se tam dá chvíli i bydlet, protože na kopci rostou jahody, ostružiny, houby, angrešt a dá se vplížit do starých bystřických zahrad kvůli ovoci. (Vesnice pod kopcem se už tehdy vysídlovala a bourala.)

Rokovali jsme na střechách, potom dole v chatkách a na hřišti. Už jenom pár vytrvalců zkoušelo počítat tanky nebo obrněnce na silnici, prý pro zpravodajské účely. Většímu zájmu se těšila snaha proniknout mezi hlídky, pořádané staršími oddíly. Chodily se totiž poslouchat zprávy z rádia pod okno vedoucích a obíhaly se s nimi chatky i po večerce. Nic moc, jenom samé povídání, že máme být klidní a nebojovat. Nebo že nějaká černá sanita nabírá lidi z ulice, že je takhle někdo zatýká. Jezdila ale po Chomutově nebo snad Praze, to bylo daleko.

Kluci hned k tomu říkali, že dopadneme jako v osmatřicátém, že z toho bude jenom ostuda. Byli naštvaní, že jsou moc malí a ani granátem nedohodí jako deváťáci. To se totiž u granátu musí, protože jinak jsi na cucky, to fakt není sranda. Navíc se jistojistě nedostanou jinam, než s holkama k mrňatům, protože se ví jen o několika klucích mezi vojáky. Je jasné, že syn pluku nebo práče je vždycky jediné na celou jednotku a stejně ho k ničemu nepustí. Vždyť i takoví deváťáci by měli co dělat, aby se dostali normálně na vojnu! Leda až budeme úplně prohrávat, to berou každého.

Stísněně jsme tudíž plánovali a čekali, co bude dál. Každý, kdo se dostal na hlídku, mohl zahlédnout ubrečené soudružky vedoucí a slyšet, jak nikdo z dospělých neví, co má dělat.

Toho dne, jednadvacátého srpna roku šedesátého osmého, jsme jistě byli schopni vyřešit většinu jejich problémů. Jen kdyby nás pustili ke slovu, kdyby nám na rovinu pověděli, co se děje, s čím si pořád nevědí rady.

Kdepak, nám prý do toho nic není, my děti si máme hrát, slyšeli jsme pořád dokola. A jak to dopadlo, víme všichni.


Vytvořeno: 2007-08-24 :: Vytvořil: Anna Šochová :: Přečteno: 405

[ Vrátit se nahoru ] Za obsah komentářů nese zodpověnoust jejich autor. Pokud text příspvku bude mít rasistický, xenofobní nebo jakkoliv nevhodný obsah, pak bude odstraněn a poskytovatel služeb autora o tomto informován.

K článku zatím nejsou žádné komentáře. Můžeš být první

Přidat komentář...

Jméno: TIP: Pokud nad smajlíkem chvilku podržíte kurzor, zobrazí se vám zkratka, kterou napíšete do zprávy
                                                                       
Smajlíci jsou převzati z grafika.profitux.cz
Email:
Web:
Komentář:
Antispam filtr: Jednoduchý příklad:
Osm kráte dvěma = (číslem!)

1. Tak jsem se vrátila
2. Jak jsem psala ministryni
3. Naděje? Dýchat jen lehce
4. Starý rozhovor pro Howard Horror
5. Srpen končí



Nejčtenější...
1. Jarování (84974)
2. Ztráta paměti (48880)
3. Kdo jsem (20005)
4. O starých dětských knížkách a časopisech (19781)
5. Karam 2.část (15712)
6. Co může potrápit I. (13118)
7. Sladké tajemství (11426)
8. Bylinky, léčivky, recepty (11152)
9. Lucinčina bačkorka (10343)
10. Co může potrápit II. (10262)

Všechny povídky :: Všechny články


Poslední komentáře...








Další weby...
::
:: JiHei
:: Oldwomen
::
:: von Rammstein
:: Literární západ
:: Érův blog
:: Romány zdarma
:: Holka Julka
::
:: Obec spisovatelů
::
---------
x. www.ferror.wz.cz
Potápěč :: váš dýchací přístroj ve světě literatury



Návštěvnost...
Dnes: 5
Celkem: 228357

Spuštěno dne: 8. ledna 2007


WebArchiv - archiv českého webu
© Všechna práva vlastní Anna Šochová, bez jejího souhlasu se obsah ani obrázky nesmí kopírovat na jiné weby.
Web vytvořil v roce 2007 FERROR
Reklama:
ADMIN