koště Anny Šochové
Úvodní stránka :: O mně :: Povídky :: Články :: Rady :: Román :: Kniha návštěv :: Kontakt Nejnovější články ...
SEZNAM KATEGORIÍ / Rady / Co může potrápit I.

Co může potrápit I.

Rýma může být počátkem mnoha větších potíží, takže není dobré ji nechat býtDoporučené rady se úmyslně co nejvíc vyhýbají názvům a složení medikamentů. Každý snáší něco jiného a tím se musí řídit v první řadě. Uvedené postupy mohou být ( a bývají ) používány zároveň s léky.

Rýma.

Nemoc, která je považovaná za nejlehčí, ale pouze do chvíle, kdy ji neodbudeme pouhým vysmrknutím. Jakmile bolí hlava, ztěžkne žaludek, vyskočí horečka, je zle. Než člověku dojde, že má rýmu, zakusí třeba “migrény” jako pes. Přitom stačí dost málo. I když si myslím, že jsem v teple (třeba běhám po budově v létě naboso), ponožky jsou vždycky skvělá věc. Rýmu, která způsobuje bolest hlavy, už potřebujeme léčit, protože leze do dutin. A tam odtud ji dostat, to je už kumšt!

Pro začátek stačí zavést pravidlo, že kdykoliv přijdu zvenčí, postavím na horký nápoj, nejlépe na čaj. Dítka lze oblafnout – pardon, nalákat- čerstvě uvařeným kompotem (třeba nakrájet stará jablka, zmražené ovoce, pouze přejdou varem a dost). Než se to připraví, koukám být v suchu. Žádné promáčené ponožky, rukávy, zmáčené vlasy. Buďte v teple, tudíž myslete také na své ubohé nožičky. Potřebují být v pohodě jako zbylý člověk. Silonky samotné jakožto oblečení vás v zimě nevytrhnou, ale pokud dámy vrčí při pohledu na na teplé punčocháče, lepší ty tenké silonky, než klackem přes uši. A když si přes ně do kozaček nebo pod kalhoty vezmou aspoň tenké ponožky, halelujá! Na sezení v kanclu nebo při pobíhání v práci vůbec je takové vrstvení na tlapkách zázrak sám. Vyzkoušejte, uvidíte. S pány od deseti let nahoru je ten kříž, že dokud sami nezjistí, že podkolenky a podvlékačky jsou príma, nenavlečou to na sebe ani náhodou. No a ještě jedna důležitá věc: Už u rýmy platí, že se schválně pije mnohem víc, než je člověk běžně zvyklý.

Nejhůř zvládají rýmu sebevědomí, zdraví muži, ale já chtěla zmínit ještě bezbrannější drobečky, mimina. Když mají hodně soplíku, pomůže jim ulevit odsávání(je několik druhů různě šetrných odsávaček) a také ležení na nakloněné rovině. Prostě dáte pod matraci nějaký polštář nebo složenou deku. Proč? Mimčo leží a hleny stékají do žaludku, dýchá se mu lehčeji. Počítejte s vývinem nemoci, ztěžklým bříškem a časem řidší stoličkou.

Jenom, probůh, nevymýšlejte při odsávání kutilské vymoženosti! Osobně jsem třeštila oči na odsávačku, spojenou s vysavačem. Hrozí veliké poškození sliznic! Silné krvácení! A je to podle mne velmi, velmi těsně související s týráním.

Bolest hlavy z rýmy rozpoznáme od migrény tím, že když si na hlavu vezmeme (i v bytě) vlněnou čelenku, hlava se umoudří. Pokud jde o čelenky pevnější, stahující kvůli gumičkám (sportovní celoroční), ty pomohou v obou případech a na příčinu jasně neukážou. Nevadí, hlavně, když hlavička nebolíJ .Také jednoduché kápnutí (třeba Pinosol) kapek do nosu může zoufalcům ukázat cestu. Na migrénu nepůsobí, od rýmy poněkud uleví. Výborné je pití zázvorového čaje, i bez medu pro diabetiky, odlehčí žaludku, vnitřně prohřeje.

Na druhou stranu je známo, že na obě příčiny bolesti hlavy, ovšem líp na migrenózní, zabere takzvané živočišné teplo. V tom mají ženy nepřekonatelnou výhodu, pánové k tomuto účelu potřebují být velice fit. Takže většinou mají smůlu.

Pokud se potíže s rýmou dostaví u pánů, lze zkombinovat teplo a užitek poskytnutím možnosti umýt horu nádobí v lavóru s horkou vodou. Pro někoho je to kombinace až hrůzná, ale tím líp, ještě se tou příšernou představou dopředu báječně zpotíJ Což samozřejmě můžou dělat i dámy, ale touto procedurou žádnou z nich neohromím, jistě ji dávno objevily samy. Od legrácek radši přejdu k opravdovějšímu léčení:

Hádejte třikrát, proč si naši předkové namáčeli nohy do kbelíku s horkou vodou. Vyvolá se tím něco jako umělá “horečka”. Pravidlem je působení vody, kterou na nohou vnímám jako hodně teplou, zhruba 20 minut(což znamená přilití další horké vody), potom hned teple obléct nebo zalézt do pelíšku. Odborně se tomu nadává diferencované teplo. (Tím je i to mytí nádobí.)

Když se k tomu vypije horký čaj, je to ještě lepší. Někomu stačí jedno trápeníčko, někomu prospěje opakování, u problémů s vlekoucími se záněty vedlejších dutin se doporučuje víckrát denně. Ale pozor, maximálně u lehce zvýšené teploty, nikdy to nezkoušejte při horečce!

Pokud máme smůlu, my nebo děcko, z rýmy se klubou další obtíže. Kdo má například krční mandle, bude o nich vědět. Podráždí je hleny, které obsahují i bacily a stékají kolem nich do žaludku. Knedlík v krku tudíž není pokaždé angína. Mandle vám podobně zduří i po mejdanu v zakouřeném sále. Pokud stačí horký čaj, protirýmová opatření a stav se nehorší, dáte mi za pravdu a na antibiotika se vykašlete. Nebo si vyberete jinou komplikaci.

Třeba takové píchání v uchu. Když se vyskytuje rýma, není pro hleny problém dostat se do Eustachovy trubice a začít tam dráždit, co se dá. Přestane normální vyrovnávání vnitřních tlaků a začne to bolet. No a ze strany druhé, zevním zvukovodem, občas vítr k rozladění a vnitřní nepohodě přispěje studeným zafičením. Proto se odjakživa nosily šátky nebo alespoň klapky na uši. Také existovaly špuntíky, když dáma nosí klobouček, aby ho nemusela narážet na uši jako hučku. Pozor na vatu, aby se dala vytáhnout anebo nedráždila zvukovod. Dneska jsme alergičtí na leccos a také si už pár šikulů vatu do ucha zasunulo tak šikovně, že měl doktor co tahat.

Když se střední ucho rozhodne doputovat až k zánětu, užijí si dětičky mimo píchání uvnitř ucha také celkovou bolest hlavy a horečku jako hrom. Kupodivu tady existuje docela jednoduchá první pomoc. Nemusíme nechat nikoho trpět. Stačí na hadřík nalít trochu Alpy Francovky a obklad přitisknout na ucho. Výborně se hodí klasická plena. Složí se do pruhu, nakape na konce (nebo přehnuté konce podle velikosti trpitelovy hlavy) a položí přes hlavu jako jakási sluchátka. Šátek, kterému pod bradou překřížíme cípy a uvážeme vzadu, takový obklad udrží na místě i přes noc.

Přímo do ucha nikdy nekapte a nestrkejte nic, co vám nenařídil lékař!

Výhody: Pocit ochlazení a přitom zklidnění podrážděné tkáně. Takže velmi rychlé odstranění nejkrutější bolesti a čas na cestu k lékaři, která může být dokonce odložena (pokud se celkový stav zlepšuje) až na ráno. Dovezeno z rodné vísky Jury Jánošíka, kde měli k doktorovi vždycky daleko.

Mnozí mají doma infrazářiče, které se na rýmu, usazenou v dutinách, také používají. Mají účinek, podobný klasickému napařování obličeje nad lavorem, kdy trpitel drží hlavu skloněnou a překrytou osuškou v jakémsi mučícím stanu. Doba kolem deseti minut nejméně, často se kombinuje s dalším trápením nebohých.

Má-li být tohle účinné, musí se organismus vzpamatovat z přehřátí hlavy pozvolna, tedy žádné vyběhnutí do přírody, otevírání návštěvám a běhání na balkón. I uvnitř bytu se po proceduře musí hlava zabalit do šátku nebo osušky a celý jedinec nasměrovat do duchen. Stejně je nepoužitelný pro cokoliv, nahřátí způsobuje ospalost.

Jedinci, nakládající se do vany s horkou vodou, si také dvakrát nepomůžou, pokud začnou poletovat po bytě s pocitem, co ještě honem stihnou, než se uklidí pod nějaké zakrytí. Jen hezky zalezte co nejrychleji, buďte na sebe hodní!

Pouze v parných dnech, kdy se pánové z jakýchsi strašně důležitých státotvorných důvodů potřebují třeba v horké Africe nacpat do smokingu, předchozí rozehřátí organismu zbrzdí pocení. I v tom smokingu je totiž potom nějakou dobu snesitelněji, než v horké vodě.

Pokud se rozpaření má týkat krásy (vždyť žena dokáže být nejsvěžejší právě hodinu po takové ne moc dlouhé koupeli), musí se použít na závěr ochlazení sprchou. A dále běžná ochrana před zbytečným prochladnutím. Následné svůdně vlahé pohledy krásek, uznávám, něco do sebe opravdu majíJ

Do týrání horkem, vodou a párou patří i sauna, která má dokonce tu výhodu, že otužuje a činí nás odolnými.

Na závěr ještě pomluvím klimatizaci a dopravních průvanech: POZOR NA NĚ! Takový závan studena v autobusu už leckoho poznamenal bolestí hlavy (rýma), krku (zastydnutí a strnutí svalů) beder (když se ve spaní sesunete na sedačce a ofoukne vás to tam). Klidně nastydnete i v létě. A přitom stačí třeba lehký šál kolem krku a ještě to může vypadat elegantně. Je krásné jezdit s otevřeným okénkem, nastavovat větru tvář, ale ne každý to ve zdraví zvládne. Prostě počítejte s tím, že každá taková radost nese rizika a musí se nějak kompenzovat.

Ještě malinká rada stravovací: V časech chřipek a bronchitid berme rýmu jako varování organismu, že hodlá být nějaký náchylnější ke zlobení. Dokud nám tedy chutná a žaludek nezlobí, dáváme si česnekové bašty, jablka, drožďovou pomazánku, med, zkrátka přírodní vitamínové bomby, co to dá. Recepty aspoň na pár méně obvyklých dobrot v této rubrice taky někde najdete.

Zázračné pilulky nejsou všechno a ani soubory vitamínů nás nespasí – vždyť ty uměle vyrobené tělo využije v nouzi a jenom z části. Zbytek vyloučí a když se tím živíme moc pilně, zvedá se laťka. Po čase musíme tělo nadopovat mnohem větší dávkou, aby si vzalo aspoň to, co na začátku. Kdo ovšem chce za každou cenu věřit reklamám a bobulkám, kdo věří, že čím dražší přípravek, tím větší nastane zázrak, samozřejmě jeho věc.

Kontrolní otázka:

Proč hvězdy v amerických filmech vídáme doma běhat v tlustých ponožkách? Proč lezou v ponožkách i do postele?

Odpověď: Nejsou hloupé. Nikde se po světě tolik netopí do našich “trenýrkových” teplot a tím pádem jsou lidé oblečenější, hlavně u podlahy. Jinde je totiž zvykem starat se o své zdraví a pokud člověk potřebuje být fit a výkonný, nepotřebuje, aby ho bolela hlavaJ


Vytvořeno: 2007-12-18 :: Vytvořil: Anna Šochová :: Přečteno: 12847

Úpravy článku:
DatumUpravilZměny
2020-09-19Anna Šochovádoplněn zázvor

[ Vrátit se nahoru ] Za obsah komentářů nese zodpověnoust jejich autor. Pokud text příspvku bude mít rasistický, xenofobní nebo jakkoliv nevhodný obsah, pak bude odstraněn a poskytovatel služeb autora o tomto informován.

1samazakanalem (cpc142498-jarr14-2-0-cust102.16-2.cable.virginm.net) 
2009-11-28 21:34:55
Witch tak ted jste mi s tou ''trenyrkovou'' teplotou promluvila z duse. Jak ja jsem byla z toho pretapeni u nas ted nestastna......nejsem na to uz zvykla, i kdyz si doma v B. topim dobre. Mam vlastni topeni, gratis, neplatim za ne nic navic takze topit si muzu jak chci. Domaci to nikdy nevypina, ani pres leto. Ovsem anglicke domy nejsou tak bytelne stavene jako nase a nekde maji stale jeste jednotna okna. Ja tedy ne, ale presto jsem zvykla, ze je doma tak akorat a akorat pri velkych zimach to nechavam jet cely den, jinak vypinam kdyz jdu do prace, a hodne zeslabuji v noci. U nas v Cesku bylo vsude nechutne pretopeno, ackoli byl teprve listopad, a nebylo moc zima. I v noci vsichni topili jak prasteni. Ja jako astmatik to nesnasim. Necitim se v tom dobre. Jedine neter topi malo. Udelali si v baraku krbove topeni, rozvadi to po celym dome, a topi to fakt skvele, ale oni se radeji vic oblecou, nez aby meli doma horko. Decka jsou aspon zdrava a odolna. Ani se nedivim, ze u nas maji mnozi tak vysoke ucty za topeni.
Jinak me prijemne rozesmala predstava chlapa co na sebe dobrovolne navlika podvlekacky....znamy to tlumic vasni

Mimochodem, na casne nachlazeni a z toho pochazejici bolest hlavy pomaha i sherry Date si jednu vetsi, vycucate to, to Vas zahreje a umrtvi, takze sup do pelechu a rano je Vam uz mnohem lip
[ Reagovat ]

2Martina (212.96.178.82) 
2009-12-08 21:56:57
Uh, fusky sibiřky do postele i v parném létě. Ze studených nožiček bojí hlava tuze moc. Ale na druhou stranu proběhnutí za rosy po trávě a klíďo i strništi migrénu oddaluje. . Přiznám se. Jak bylo před měsícem venku poprvé hnusno a větrno a lezavo a zima protivná, tak jsem se na silonky vykašlala a pod vystajlovanou sukni natáhla jégrovo tlumiče mrazu, černé podkolenky, aby spodky vidět nebyly a bylo mi bájo. Šál ala holyvůdská stár je už bohužel nutností...
[ Reagovat ]

3Palo Petro (95.82.176.40) 
2009-12-20 11:01:30
Nemohl jsem odolat.Matematika to je moje.
Pět krát jedna = 5

Reagují: Anna #4, [ Reagovat ]

4Anna (85-71-150-7.rce.o2.cz) 
2009-12-20 14:59:35
Reakce na Palo Petro #3 : Uznale hvízdám!
[ Reagovat ]

5makataman (80.239.242.169) 
2010-01-29 09:27:55
Téda. To se sebevědomými, zdravými muži mi někoho připomíná... :D A na Moravě se cpe do ouška při středním uchu vata se slivovičkou. Dík!
Reagují: Anna #6, [ Reagovat ]

6Anna (85-71-150-7.rce.o2.cz) 
2010-01-30 19:07:28
Reakce na makataman #5 : Jsem ráda, že se nějaká rada hodí - no a slivovička, to je základ zdraví a léčby mnoha neduhů !
[ Reagovat ]

7Martina (212.96.178.82) 
2010-01-30 23:08:54
Ó, tekuté švestičky. Skvělé léčivo. Širokospekrální.
na zdraví. Sakra, místo půllitrů štamprlíky by nebyly?
[ Reagovat ]

8Barley (197.210.77.226) 
2021-05-14 17:01:42
Ahoj všichni, jsem tak nadšený, že můj manžel je zpět poté, co mě opustil pro jinou ženu. Můj manžel měl poměr se spolupracovníkem a já miluji svého manžela tak moc, ale podváděl mě se svým spolupracovníkem a touto dívkou, myslím, že používá čarodějnictví nebo černou magii na mého manžela, aby mě nenáviděl a tohle bylo tak kritické a nepožadované, protože celý den a noc brečím, aby mi Bůh poslal pomocníka, který mi přivede zpět mého manžela! Byl jsem opravdu rozrušený a potřeboval jsem pomoc, takže jsem hledal pomoc online a narazil jsem na web, který navrhl, že Dr.Wealthy může pomoci rychle získat bývalého přítele. Cítil jsem tedy, že bych ho měl zkusit. Kontaktoval jsem ho a on mi řekl, co mám dělat, a udělal jsem to, pak pro mě udělal kouzlo lásky. O 22 hodin později mi můj manžel opravdu zavolal a řekl mi, že mi tolik chyběl, Bože můj! Byl jsem tak šťastný a dnes jsem opět šťastný se svým mužem a radostně žijeme společně a děkuji mocnému kouzelníkovi Dr.Wealthymu, je tak silný a rozhodl jsem se zde sdílet svůj příběh. pokud jste zde a váš milenec vás odmítá, nebo se váš manžel přestěhoval k jiné ženě, už neplačte, kontaktujte Dr.Wealthy o pomoc hned teď ... Zde je jeho e-mail, wealthylovespell@gmail.com
Udělá také následující kouzlo
Těhotenské kouzlo
Kouzlo lásky
Kouzlo zvětšení penisu
opar
Vítězné kouzlo
Jeho WhatsApp +2348105150446
Blog: wealthylovespell.blogspot.com
[ Reagovat ]


Přidat komentář...

Jméno: TIP: Pokud nad smajlíkem chvilku podržíte kurzor, zobrazí se vám zkratka, kterou napíšete do zprávy
                                                                       
Smajlíci jsou převzati z grafika.profitux.cz
Email:
Web:
Komentář:
Antispam filtr: Jednoduchý příklad:
Osm kráte dvěma = (číslem!)

1. Tak jsem se vrátila
2. Jak jsem psala ministryni
3. Naděje? Dýchat jen lehce
4. Starý rozhovor pro Howard Horror
5. Srpen končíNejčtenější...
1. Jarování (84726)
2. Ztráta paměti (44882)
3. O starých dětských knížkách a časopisech (19515)
4. Kdo jsem (19448)
5. Karam 2.část (15453)
6. Co může potrápit I. (12847)
7. Sladké tajemství (11158)
8. Bylinky, léčivky, recepty (10911)
9. Lucinčina bačkorka (10094)
10. Co může potrápit II. (9980)

Všechny povídky :: Všechny články


Poslední komentáře...
Další weby...
::
:: JiHei
:: Oldwomen
::
:: von Rammstein
:: Literární západ
:: Érův blog
:: Romány zdarma
:: Holka Julka
::
:: Obec spisovatelů
::
---------
x. www.ferror.wz.cz
Potápěč :: váš dýchací přístroj ve světě literaturyNávštěvnost...
Dnes: 2
Celkem: 217464

Spuštěno dne: 8. ledna 2007


WebArchiv - archiv českého webu
© Všechna práva vlastní Anna Šochová, bez jejího souhlasu se obsah ani obrázky nesmí kopírovat na jiné weby.
Web vytvořil v roce 2007 FERROR
Reklama:
ADMIN