koště Anny Šochové
Úvodní stránka :: O mně :: Povídky :: Články :: Rady :: Román :: Kniha návštěv :: Kontakt Nejnovější články ...
SEZNAM KATEGORIÍ / Rady / Co může potrápit II.

Co může potrápit II.

Kašel a jak na něj? Fígle nelékovéDoporučené rady se úmyslně co nejvíc vyhýbají názvům a složení medikamentů. Každý snáší něco jiného a tím se musí řídit v první řadě. Uvedené postupy mohou být ( a bývají ) používány zároveň s léky.

Kašel.

Kašel sám o sobě přichází pouze při náhlém nárazu chladu na hltan a hrtan. Většinou je následkem rýmy nebo snahy dýchacích trubic zbavit se čehosi uvnitř. Třeba hlenů. Ke kašli dráždí stékající hleny stejně urputně jako hleny, vyloučené třeba přes noc u kuřáků, výpotky při zánětech, podráždění

Kašel prochází vývojem, vždycky absolvuje několik etap. Lehce dráždivý, suchý, vlhký. Záleží na prostoru, kde kašel “pomáhá uklízet”. Pokud při nachlazení dál sestupuje do hrudníku, musíme být obezřetní, aby nedošlo k zápalu plic. Hlídáme také začátek procesu, kdy suchý kašel, vnímaný kdesi za ohryzkem, začne připomínat kokrhání nebo bekání. Je to bolestivé, takže tuto fázi tišíme priesnitzovým zábalem. Pokud ji zanedbáme, může dojít k úplnému rozvinutí samostatné laryngitidy-zánětu hrtanu, u níž hrozí otok až dušení.

Pokud tedy slyšíme namáhavý dech děcka, partnera, případně cítíme vlastní potíže, pomůžeme si velmi rychle: Ihned otevřeme okno, ideální je počasí s mlhou. Studený vzduch proces zastaví (proto lékem na černý kašel bývaly i noční jízdy s kočárkem venku, aby se překonaly kritické chvíle). Příznaky dušení se nejčastěji rozvíjejí v noci, vrcholí kolem čtvrté a páté hodiny ranní. Dbáme tedy na vlhký a chladný vzduch (mokré hadry u topení apod.), dáme zapařující obklad. Pozor, tento zánět se snadno podcení, protože ho provázejí pouze teploty nad 37°C!

Vlhký kašel s potřebou vykašlávat podporujeme, nedáváme nic na jeho zastavení /žádný Kodynal apod./, abychom zahleněním plicních sklípků a průdušek nezpůsobili zápal plic. Jistěže jde o nepříjemnou věc, zvláště tam, kde se snažíme pokračovat v běhání do práce. Pohyb na studeném vzduchu může přerušit vykašlávání a celkový stav se jenom zhorší. Ztrácíme hlas, každých pár vyslovených vět končí záchvatem neproduktivního kuckání a kašle.

První pomocí jsou v práci a společnosti mentolové bonbóny. Hašlerky, Anticol, Halls, … žvýkačky jsou hodně krátkodobé. Kdo má problémy s ústy, třeba citlivé sliznice, které tvrdý bonbón bolestivě škrábe, může měkké karamelky. Snad ještě existují bílé Sněhulky, želatinové Hašlerky jsou k sehnání určitě.

Velmi dobře cítíme, jak pomáhá šála nebo šátek na krku, jak příjemně uklidňuje potíže zakrytí úst. Léčíme podáváním teplého až horkého čaje, medu, bylinek, hruď nahříváme olejovým nebo máslovým teplým obkladem/ 2-3x za sebou vyměnit/. Pozor, musíme sami obklad udržet v ruce, jinak kůži popálíme. Na krku a pod ním můžeme kůži natřít vietnamskou tygří mastí, případně mentolovým olejíčkem, třeba zn.”Bílý medvěd” také z této oblasti. Při podráždění kůže, po zarudnutí nebo svrbění přestaneme. Přes mast dáváme suchý šátek. A vůbec, kdo kašle, má mít krk zabalený pořádJ

Můžeme použít také nahřátí hrudníku infrazářičem, zhruba 10 – 15 minut.

Zapařující obklad /Priesnitz/, ten v žádném případě není nějaká studená onuce. Hadřík namočíme do VLAŽNÉ vody, další vrstva je igelit a poslední je suchá. Působit půl hodiny. Potom ovineme kolem krku suchý šátek.

Olejový obklad: máme dvě možnosti, podle druhu sporáku a kamen. Pokud máme rychlovarnou desku nebo plotýnku, lze starší bavlněný hadřík zakapat obyčejným olejem a položit přímo na plotnu, pustit stupeň 1. Počítejme se zahnědnutím, moc opakování to nevydrží, ale je to dost rychlé. Bereme holou rukou! Když vydrží ruka, nepopálíme hrudník!

V nějaké širší nádobě, pánvičce a podobně zahřejeme olej, namočíme bavlněný hadřík, přiložíme. Oleje nemusí být moc, jenom vrstva na dně. Nesmí prskat, musíme být schopni s hadříkem (dříve se říkalo “klůcek”) zacházet opět holou rukou.

Máslový obklad: Kdybychom ho chtěli dělat tradičně, rozpustili bychom ve výšce nad plamenem nebo rozpálenou plotnou kousek másla, položený na složenou bavlněnou látku (skvělé jsou staré dětské pleny). Více vrstev zajistí, že máslo snadno neproteče, zevní vrstva obkladu je zahřátější a tím pádem obklad hřeje déle, máslo má také další léčebné účinky (anebo jsem na ně pověrčivější?). Osobně pokládám jeden máslový obklad za účinnější, než dva tři olejové za sebou.

Přiložíme na hrudník nebo pod krk, jakmile se dotykem ujistíme, že není příliš horký. Což u másla bývá tip ťop, tak akorát.

No a pokud je někdo tak cimprlich, že by mastné nebo vůni másla nepřežil, při sestupu kašle k hrudníku alespoň termofórek můžeme použít. O termoftipech najdete povídání u Honzíka.

Čaje a bylinky: Těch je! Věnuji jim zvláštní článek. Mým oblíbeným je majoránkový čaj, slazený pouze medem. Hlavně u suchého kašle, protože majoránka bolestivost poněkud tlumí. A doma si dopřeju i česnečku. Kašel se někdy překulí dál, takže je vhodné tělo předzásobit pomocnými, zdraví chránícími látkami. Česnek, přátelé, ten prý platil i na mor. Ne přímo u nakažených, ale u těch, kdo se jím živili dopředu.

Co si budeme povídat, česneku byla přiřčena i významná role ochrany před upíry. To víme všichni. Lidé mu zkrátka věřili nejvíc ze všech léčivek, protože vypozorovali právě onu souvislost “promoření” organismu stálou konzumací česneku a pevného zdraví.

Sice nám dneska právě proti upírům stroužek moc nepomůže, ale to asi bude tím, že se rojí víc upírů energetických (cucači energie kolem nás). Musíme být skromní a děkovat alespoň za odvrácení nebo zmírnění některých chorob.


Vytvořeno: 2007-12-18 :: Vytvořil: Anna Šochová :: Přečteno: 9981

[ Vrátit se nahoru ] Za obsah komentářů nese zodpověnoust jejich autor. Pokud text příspvku bude mít rasistický, xenofobní nebo jakkoliv nevhodný obsah, pak bude odstraněn a poskytovatel služeb autora o tomto informován.

1kachnička (gprs6.vodafone.cz) 
2007-12-30 10:49:48
Ahoj, moc děkujeme za rady!Pomohlo mi to.
Reagují: A.Š. #2, [ Reagovat ]

2A.Š. (85-71-150-7.rce.o2.cz) 
2007-12-30 12:44:09
Reakce na kachnička #1 : skvělé! Na zdraví!
[ Reagovat ]

3Barley (197.210.53.149) 
2021-05-14 16:58:24
Ahoj všichni, jsem tak nadšený, že můj manžel je zpět poté, co mě opustil pro jinou ženu. Můj manžel měl poměr se spolupracovníkem a já miluji svého manžela tak moc, ale podváděl mě se svým spolupracovníkem a touto dívkou, myslím, že používá čarodějnictví nebo černou magii na mého manžela, aby mě nenáviděl a tohle bylo tak kritické a nepožadované, protože celý den a noc brečím, aby mi Bůh poslal pomocníka, který mi přivede zpět mého manžela! Byl jsem opravdu rozrušený a potřeboval jsem pomoc, takže jsem hledal pomoc online a narazil jsem na web, který navrhl, že Dr.Wealthy může pomoci rychle získat bývalého přítele. Cítil jsem tedy, že bych ho měl zkusit. Kontaktoval jsem ho a on mi řekl, co mám dělat, a udělal jsem to, pak pro mě udělal kouzlo lásky. O 22 hodin později mi můj manžel opravdu zavolal a řekl mi, že mi tolik chyběl, Bože můj! Byl jsem tak šťastný a dnes jsem opět šťastný se svým mužem a radostně žijeme společně a děkuji mocnému kouzelníkovi Dr.Wealthymu, je tak silný a rozhodl jsem se zde sdílet svůj příběh. pokud jste zde a váš milenec vás odmítá, nebo se váš manžel přestěhoval k jiné ženě, už neplačte, kontaktujte Dr.Wealthy o pomoc hned teď ... Zde je jeho e-mail, wealthylovespell@gmail.com
Udělá také následující kouzlo
Těhotenské kouzlo
Kouzlo lásky
Kouzlo zvětšení penisu
opar
Vítězné kouzlo
Jeho WhatsApp +2348105150446
Blog: wealthylovespell.blogspot.com
[ Reagovat ]


Přidat komentář...

Jméno: TIP: Pokud nad smajlíkem chvilku podržíte kurzor, zobrazí se vám zkratka, kterou napíšete do zprávy
                                                                       
Smajlíci jsou převzati z grafika.profitux.cz
Email:
Web:
Komentář:
Antispam filtr: Jednoduchý příklad:
Osm kráte dvěma = (číslem!)

1. Tak jsem se vrátila
2. Jak jsem psala ministryni
3. Naděje? Dýchat jen lehce
4. Starý rozhovor pro Howard Horror
5. Srpen končíNejčtenější...
1. Jarování (84726)
2. Ztráta paměti (44882)
3. O starých dětských knížkách a časopisech (19515)
4. Kdo jsem (19448)
5. Karam 2.část (15453)
6. Co může potrápit I. (12847)
7. Sladké tajemství (11158)
8. Bylinky, léčivky, recepty (10911)
9. Lucinčina bačkorka (10094)
10. Co může potrápit II. (9981)

Všechny povídky :: Všechny články


Poslední komentáře...
Další weby...
::
:: JiHei
:: Oldwomen
::
:: von Rammstein
:: Literární západ
:: Érův blog
:: Romány zdarma
:: Holka Julka
::
:: Obec spisovatelů
::
---------
x. www.ferror.wz.cz
Potápěč :: váš dýchací přístroj ve světě literaturyNávštěvnost...
Dnes: 2
Celkem: 217464

Spuštěno dne: 8. ledna 2007


WebArchiv - archiv českého webu
© Všechna práva vlastní Anna Šochová, bez jejího souhlasu se obsah ani obrázky nesmí kopírovat na jiné weby.
Web vytvořil v roce 2007 FERROR
Reklama:
ADMIN