koště Anny Šochové
Úvodní stránka :: O mně :: Povídky :: Články :: Rady :: Román :: Kniha návštěv :: Kontakt Nejnovější články ...
SEZNAM KATEGORIÍ / Články / O starých dětských knížkách a časopisech

O starých dětských knížkách a časopisech

Předkládám vám jednu z verzí článku, který by měl provázet prezentaci - pokud se ji podaří převést přes autorská práva - ve sborníku z konference. Totožný je seznam malířů a ilustrátorů, s nimiž se ve svých knížkách potkávám.Naučila jsem se číst celkem brzy a nedělala jsem rozdíly mezi pohádkami starými nebo novými. Naše dětská knihovna byla bohatá, knížky patřily k nejčastějším dárkům. Nemoci mi oslazovalo svolení listovat ohmatanými a rozpadlými čísly Punti, slova hymny se mi vtiskla díky leporelu, z něhož se je učila už moje maminka. Cosi o Baťově továrně mi řekly Děti cirku, milovala jsem Gabru a Málinku.

Po mamince jsem zdědila touhu získat zpět knihy, které mi ze života zmizely. Ona při jednom stěhování přišla o část rodinné knihovny a když si můj bratr odvezl svou část knih, včetně mých oblíbených, začala jsem šmejdit po antikvariátech a hledat náhrady já.

Neváhala jsem zabavit staré Junáky, určené do sběru, které kdosi ze sousedů nechal na kupě balíků novin, vybírala jsem z nich i staré knížky – ale třeba ty německé neprošly rodičovskou cenzurou a jednoho dne zmizely – zase do sběru.

Brzy jsem objevila krásu knížek z první republiky a jejich ilustrací. Všimla jsem si, kolik starších sestřiček mělo trápení se svými brášky, kolik se vymýšlelo nových pohádek, ať už v klasickém stylu nebo moderní, jaké vycházely v Punťovi. Hodně příběhů mělo zvířecí hrdiny. Od pohádek O sivé holubičce, Dobrodružství veverky Zrzečky až po klasiku Ferdy Mravence, který vyšel jako dětská knížka už v roce 1936.

Všímala jsem si důrazu, jaký se kladl na výchovu k vlastenectví a hrdosti na naše předky a slavné dějiny. Ilustracím se věnovala velká pozornost. Výchovné působení na tělesnou zdatnost, učení se o přírodě, průmyslu a vědě bylo všude, připadalo mi přirozené. Spíše mne postupem času  okouzlovalo, jak se za té první republiky žilo podobně a že leccos není až takovou moderní vymyšleností, jak si moji vrstevníci myslí. Třeba tábory, které by si prý dřív jen tak někdo nemohl dovolit – ale já přece měla románek „Na slunci a u vody“ s chudou, ale hodnou a statečnou  holčičkou na letním táboře? Klučičí příběhy se skautskou tématikou o tom vyprávěly tuplem. Ostatně, jak začíná Robinsonka, naše povinná četba 70.let? Dívčím táborem.

Jsou detaily, které jsem přehlížela a neuvědomovala si. Díky organizátorům nedávné konference o hedrichiádě jsem dostala nápad, který mne přiměl svými starými kamarády zalistovat a hledat informace. Některé jsem jen ověřila, jiné pro mne byly nové.

Například ilustrátoři Punti. Za protektorátu se objevil René Klapač – a podívejme, on to byl světoběžník, který v Americe přičichl k Disneyovkám! Psal také vlastní příběhy pro děti. Julie Spalová si také dopřála vlastní dětské knížky. Hermína Týrlová, skromně pod kresleným Punťou nejdříve podepisovaná jako H.T., pro mne byla skrytá až do koupi jednoho válečného čísla Punti. Mimochodem, ta již v r.1942 natočila svůj film o Ferdu Mravencovi.

 O paní Marii Voříškovou, kterou jsem díky Punťovi hodně obdivovala (dávat skoro sama dohromady měsíčník a pořád veršovat pejskovy příběhy nebyla jistě legrace), jsem dokonce měla strach. Vždyť Punťa byl hodně vlastenecký a v jediném válečném čísle, které jsem po čase sehnala, od ní nebyla ani řádečka! A ejhle, objevila se v dalším ročníku! A nejen to, dnes již vím, že vydávala dětské knihy i po válce.

Měla jsem ráda i převyprávěné filmy, i když ty zůstaly u babičky na půdě spolu s červenou knihovnou a ztratily se ve víru času a životních peripetiích. Už jsem si také doplnila alespoň dvě – a podívejme, Hvězdu na Slunečním ranči převyprávěla dodnes živým jazykem právě Marie Voříšková! Byl to film předválečný, se Shirley Temple.

Teprve nedávno, v novém století jsem sehnala několik čísel legendárního Malého čtenáře a propadla úžasu. On mi leckdo říkal, že Punťa ujde, ale takový Malý čtenář, to prý byla věc! Jenže kde  k němu přijít? Konečně mi jeden antikvář nabídl neúplný ročník skoro za hubičku. To jsem si libovala! Ročník 1925/26 a tak zajímavý obsah! Vázané ročníky pro mne byly cenově nedostupné, ale nevadí, že mám jen „salát“. Vždyť jsem odmalička zvyklá opatrně a skoro bez dechu listovat křehkými časopisy.

Opakovaně jsem se vracela k románům M. Tippmannové o holčičce Atě, i když jsem dlouho netušila, co je to, probůh, za jméno. Dokud jsem nepoznala spolužačku Vlastu a nedozvěděla se, že to je domácká zkratka.  Další spolužačka, Jiřina, po mně zase loudila půjčení Punti, neboť milovala svou jmenovkyni Skautku Jiřku ze stejnojmenného románu na pokračování. Alespoň jsem ji kvůli tomu měla častěji u nás, protože půjčit někomu Punťu, ten rodinný poklad, to prostě neexistovalo. Nakonec jsem jí půjčila (tajně) všechny tři díly Ati. Dnes vím, že Atiny příběhy končí až její dospělostí, ale nejspíš by mne už tak netěšily, podobně jako mne zklamal třeba Málinčin výběr snoubence a nasládlý popis její naivní dospělosti.

Ve výběru knih, které během války vycházely a četly se, který jsem na konferenci prezentovala, chybí jedna z nejslavnějších, román Burnettové Malý lord. Ten příběh byl brzy v Americe zfilmovaný a také divadelní hra byla velmi navštěvovaná (roztomilý malý lord Cedrik byl v Čechíách představován i např. Juliem Fučíkem). Vydání, které mám, však nemá českého ilustrátora, je i s obálkou převzat z originálu.

Mezi ztracené a znovu nezískané knihy patří i jedna učebnice, na kterou maminka často vzpomínala. Malíř Karel Svolinský totiž stvořil knihu, podle níž se školáčci učili kreslit a malovat.

Zjistila jsem i nenápadné kulišárny. U veverky Zrzečky, která opakovaně vycházela (vím o dvou jejích dílech, ale poslední dobou potkávám jen reedice prvního), co se pamatuji, Albastros v roce 1977 ani neuváděl rok prvního vydání. Jako kdyby malíř Karel Svolinský a spisovatel Josef Zeman (zemřel r. 1950) knihu vymysleli nedávno.

Tenhle zvyk se u oblíbených titulů táhl dlouho – Ferda Mravenec z roku 1960 se také obešel bez této informace. Jinde se (také u Albatrosu) uvádělo alespoň pořadí. Pamatuji se, jak jsme se kdysi mezi dětmi přeli, že „naše“ knížky  a „naši“ hrdinové, třeba právě Ferda, přece nemůžou být tak pravěcí a fousatí, aby si je jako děti četli naši rodičové! Podobně jsme s nedůvěrou přijímali Foglarovy Rychlé šípy, zvláště po televizním seriálu. Byly jenom o té dávné době, ale naši, to dá rozum. Nedokázali jsme tedy informaci o tom, že i naši rodiče nebo prarodiče měli rádi stejné postavy, zvnitřnit a úplně přijmout. Mnozí hrdinové byli zkrátka a dobře až příliš NAŠI!

Moc bych si přála, aby také dnešní postavy, vzešlé z našich per a klávesnic, dokázaly žít tak dlouho a zajímavě, aby si je podobně přisvojovaly další generace. Aby jejich jazyk zůstal dalším dětem natolik přirozený, že také neuvěří vlastním rodičům, že tato ohmataná knížka patřila babičce nebo dědovi, když byli tááákhle mrňaví.

 

Malíř Václav Lehrer

(nar. 1905)

 Studoval soukromě u  prof. Peterse a ak. malíře Nechleby.  Ilustroval několik dětských knih a leporel, převážně akvarely.

 

Václav Koukolíček

(20.5.1900 Zlonice- 1967 Rokycany)        

(Pravděpodobně) sochař, výtvarník.  Absolvent UMPRUM Praha, žák prof. Mařatky a Štipla. Podnikl studijní cestu do Mnichova, Drážďan, Paříže a Itálie. Tvůrce pomníků, plaket, bust, soch a plastik.

 

Hermína Týrlová

(11.12.1900 - 3.5.1993) byla zakladatelskou osobností českého animovaného filmu. Před válkou se u Punti podepisovala pouze „H.T.“ a nebyla jmenována v tiráži. Po zákazu dětských knih animovala loutkový film s Ferdou Mravencem. Později světově proslula svými krásnými animovanými filmy. Točila je až do svých 86 let. Dokázala oživit uzel na kapesníku stejně dobře, jako kousíčky vlny (Vlněná pohádka).

 

René A. Klapač

se narodil v roce 1905 Paříži a delší čas žil i v Americe, kde zřejmě okoukal způsoby kreslení a tvorby komiksu. Od protektorátu provázejí například nejznámějšího Punťu iniciály "R. K." Kromě Punti (a leporela z roku 1946) kreslil Klapač i komiks Chundeláček pro Malého čtenáře a v roce 1947 ještě nakreslil obrázky ke knížce Marie Voříškové O chytrém selátku. Také se věnoval olejomalbě.

 

Cyril Kotyšan

(nar. 1899) Akademický malíř, spjatý hlavně s časopisem Srdíčko. Byl autorem ilustrací i vystřihovánek. Ilustroval mnoho (hlavně dětských) knih, ale maloval i samostatné obrazy. Jsou známy jeho pohlednice s vánoční a velikonoční tématikou, namaloval i papírový Betlém.

 

František Smatek

Akademický malíř, narozený v Žiželicích. Maloval plakáty (například reklamy pro Baťu), ilustroval knihy, od Léona Cliftona až po ty nejznámější, po dětské knihy s dobrodružstvími Marbulínka.

 

František Klimeš (Franta)

(14.8.1906-13.2.1966) Narodil se ve Sttugartu, zemřel v Čechách. Byl především sochařem. Jmenovec známého malíře Prahy, který zemřel r. 1916.

 

Marie Fischerová – Kvěchová

Narodila se 24. 3. 1892 v Kutné Hoře. Po pražské Uměleckoprůmyslové škole navštěvovala malířské školy „Cola Rossi“ a „Croquis“ v Paříži. Základem a zdrojem její tvorby (zemřela v dvaadevadesáti letech, 2. 6. 1984) bylo lidové umění, děti a jejich svět. Je autorkou souboru 25 studií lidových krojů. Na výstavě dekorativního umění v Paříži roku 1925 byly její práce oceněny zlatou medailí. Pohlednice s jejími obrázky se vydávají dodnes.

 

 

Procházka František

Narodil se 11.6.1911 v Přerově, zemřel 28.12.1976 v Čelákovicích (Praha-východ). Byl to známý ilustrátor, mykolog, malíř a také pedagog

 

Zezula Rudolf

Narodil se 16.2.1912 v Sokolnicích (Brno-venkov), zemřel  22.11.1979. Byl to známý malíř, grafik, ilustrátor. Hodně se věnoval loutkářské scénografii, v jeho tvorbě převládají figurální motivy.

Jeho ilustrace nalezneme v řadě knih pro děti a mládež.

 

Adolf Zábranský

Narodil se 29.11. 1909 v Rybím, zemřel 9.8.1981 v Praze. Učil se u Františka Kysely a Willy Nowaka. Vyzdobil mimo jiné Hrzánský palác, ale tady byla část výzdoby po r. 1990 odstraněna.  Dnes má pro nás největší význam jeho tvorba pro děti, ilustrace knih. V roce 1972 získal čestný diplom ceny Hanse Christiana Andersena.

 

Provazník Jan

(1901-1978), severomoravský výtvarník, grafik, ilustrátor, jevištní výtvarník, malíř. Narodil se v Brně, kde vystudoval UMPRUM, od roku 1936 žil a působil v Ostravě. Nejznámější je právě jako ilustrátor dětských knih.

 

Karel Svolinský

Narodil se 14. 1.1896 ve Svatém Kopečku u Olomouce, zemřel 16.9. v Praze, vyučený řezbář. Potom studoval UMPRUM, obor sochařství, pokračoval studiem grafiky a nástěnné malby. Již v roce 1924 získal Národní cenu za výtvarné umění a po válce učil a vysoké škole umělecko-prům. v Praze. Nejznámější jsou jeho kresby, inspirované folklórem. Je tvůrcem mnoha Ex libris, plakátů, bankovek, známek.

 

Divica Landrová

(1908-1982) Akademická malířka, grafička, ilustrátorka mnoha dětských knih a také knih s duchovní tématikou. Nejznámější jsou její černobílé ilustrace. V padesátých letech spolupracovala také s filmem, objevuje se v tiráži knih hodně v 60.letech.

 

Miloš Novák

16. 1. 1909 se narodil malíř a ilustrátor, který svoji rozsáhlou tvorbu zaměřil především na ilustrace dobrodružství pro děti a mládež, sci-fi – ať už v knihách, časopisech, novinách. V období let 1970 – 1973, kdy v novinách Svobodné slovo, v dětské příloze Slovíčko, vycházely na pokračování příběhy Rychlých šípů v próze, doprovodil 13 dílů svými ilustracemi. Zemřel 19. 9. 1988.

 

Jan Černý-Klatovský

Narodil se r. 1906 v Klatovech. Kreslení studoval na ČVUT, Během války ilustroval několik dětských knížek, např. Olgy Fujerové,  Jarmily Kaslové. Byl také malíř – krajinář, ceněný pro preciznost své tvorby.


Vytvořeno: 2012-06-23 :: Vytvořil: Anna Šochová :: Přečteno: 19515

Úpravy článku:
DatumUpravilZměny
2012-07-15Anna Šochovázměna jména

[ Vrátit se nahoru ] Za obsah komentářů nese zodpověnoust jejich autor. Pokud text příspvku bude mít rasistický, xenofobní nebo jakkoliv nevhodný obsah, pak bude odstraněn a poskytovatel služeb autora o tomto informován.

1Terajs (ffpultd01.phil.muni.cz) 
2012-06-29 15:48:43
Nepochybuji, že víte, že vyšel ;). Dostala jsem ho k narozeninám, ale ještě jsem neměla čas ho podrobněji prozkoumat.

http://www.kosmas.cz/knihy/155144/cesky-komiks-1-poloviny-20-stoleti/
[ Reagovat ]

2Anna (90-181-78-74.rco.o2.cz) 
2012-06-29 21:01:34
To klieně pochybujte, novinky moc nesleduji Díky za odkaz, jsem moc ráda, že (ani) moji milovaní hrdinové jen tak prachem nezapadnou.
[ Reagovat ]

3Agnes (50.117.121.170) 
2012-09-18 04:00:42
Díky za odkaz, jsem moc ráda, že (ani) moji milovaní hrdinové jen tak prachem nezapadnou.
[ Reagovat ]

4Agnes (218.23.60.2) 
2012-09-18 04:05:58
Enough cheap Diablo 3 Gold http://www.d3fly.com/gold.html diablo gold in stock ensures delivered within 15 minutes. Buy D3 Gold enjoy fabulous service all day.
http://www.d3fly.com/gold.html Diablo3 Gold sell the Diablo 3 Gold specialty .Fast and cheap Diablo 3 Gold service . provide the sincerity service for you.
Come to the excellent Diablo 3 Gold store to buy Diablo 3 Gold,Diablo 3 CDKey and Diablo 3 Power Leveling with the best delivery service. http://www.d3fly.com/gold.html Buy Diablo 3 Gold is the right place to buy Diablo 3 Gold.
[ Reagovat ]

5Agnes (218.23.60.2) 
2012-09-18 04:07:12
Enough cheap Diablo 3 Gold [url=http://www.d3fly.com/gold.html]diablo gold[/url] in stock ensures delivered within 15 minutes. Buy D3 Gold enjoy fabulous service all day.
[url=http://www.d3fly.com/gold.html]Diablo3 Gold[/url] sell the Diablo 3 Gold specialty .Fast and cheap Diablo 3 Gold service . provide the sincerity service for you.
Come to the excellent Diablo 3 Gold store to buy Diablo 3 Gold,Diablo 3 CDKey and Diablo 3 Power Leveling with the best delivery service.[url=http://www.d3fly.com/gold.html]Buy Diablo 3 Gold[/url]
is the right place to buy Diablo 3 Gold.
[ Reagovat ]

6Agnes (218.23.60.2) 
2012-09-18 04:07:33
Enough cheap Diablo 3 Gold diablo gold in stock ensures delivered within 15 minutes. Buy D3 Gold enjoy fabulous service all day.
Diablo3 Gold sell the Diablo 3 Gold specialty .Fast and cheap Diablo 3 Gold service .idiablo3gold provide the sincerity service for you.
Come to the excellent Diablo 3 Gold Buy Diablo 3 Gold store to buy Diablo 3 Gold,Diablo 3 CDKey and Diablo 3 Power Leveling with the best delivery service. is the right place to buy Diablo 3 Gold.
[ Reagovat ]

7Robert Corey (116.71.13.35) 
2012-11-10 07:25:53
I will bookmark this because its really nice thought article and love to read this way !!
logo designer // seo web design // banner designer // article writers
[ Reagovat ]

8Stephen Mark (116.71.13.35) 
2012-11-12 08:00:18
what a great post! i really like it and wanted to say thanks for sharing! help with essay , buy an essay online , university essays UK , custom essay writers , top writing service , write my assignment , cv writing service


[ Reagovat ]

9JohnHieftje (78.129.150.34) 
2012-11-12 10:09:21
like your website. This is a cool site and I wanted to post a comment to let you know, nice job!
facilitate essay | want essay | complete essay | UK Graduation essay | essay best service | low rate essays
[ Reagovat ]

10Carys Lincoln (182.178.12.53) 
2012-12-08 08:25:34
We have full read this whole new concept its good information.. [url=http://www.essaylounge.com/essay-writing-company/]thesis company[/url] / [url=http://www.essaylounge.com/urgent-essay/]quick essay help[/url] / [url=http://www.essaylounge.com/buy-essay/]essay to purchase[/url] / [url=http://www.essaylounge.com/pay-for-essay/]pay essay[/url]
[ Reagovat ]

11Carys Lincoln (182.178.12.53) 
2012-12-08 08:28:34
We have full read this whole new concept its good information. http://www.essaylounge.com/essay-writing-company/ // http://www.essaylounge.com/urgent-essay/ // http://www.essaylounge.com/buy-essay/ // http://www.essaylounge.com/pay-for-essay/
[ Reagovat ]

12Aylmer (182.178.30.108) 
2013-01-03 15:32:47
I think we need to bring more ideas for this purpose. Involvement of young people can be handy in this regard. I am happy to find a good post here. resume writers uk | real assignment writing provider | can't finish my assignment | speech writers
[ Reagovat ]

13Baldwin (182.178.75.140) 
2013-01-04 18:40:51
Nice!!! It's really very informative article, I really appreciate your thoughts.I obviously enjoying and I also bookmarked & i will visit again in future updates.
uk masters dissertation | dissertation writers in uk | paper Writing Services | complete my thesis
[ Reagovat ]

14Baldwin (182.178.75.140) 
2013-01-04 18:50:57
Nice!!! It's really very informative article, I really appreciate your thoughts.I obviously enjoying and I also bookmarked & i will visit again in future updates.
[url=http://www.dissertationmojo.co.uk/masters-dissertation/]uk masters dissertation[/url] | [url=http://www.dissertationmojo.co.uk/dissertation-writers/]dissertation writers in uk[/url] | [url=http://www.dissertationmojo.co.uk/dissertation-writing-services/]paper Writing Services[/url] | [url=http://www.dissertationmojo.co.uk/write-my-dissertation/]complete my thesis[/url]
[ Reagovat ]

15Anita (182.178.75.140) 
2013-01-04 21:53:24
I’d must analyze with you right here. Which can be not something I typically do! I just take enjoyment in reading through a submit that will make individuals assume. Moreover, many thanks for permitting me to comment! get a dissertation^thesis help free^Help with university essays UK^Essay writers^Custom Dissertation Writing ServiceWrite My Essay For Me
[ Reagovat ]

16James (202-141-249-46.multi.net.pk) 
2013-01-10 17:16:48
I have been gaining a lot of usable and exemplifying stuff in your website.
 [url=http://writinghunt.wordpress.com/]Writinghunt blog[/url]


[ Reagovat ]

17Alla (softbank126114227154.bbtec.net) 
2013-01-30 07:34:18
Guild Wars 2 Gold
[ Reagovat ]

18flower (softbank126114227154.bbtec.net) 
2013-01-30 07:35:05
[url=http://www.gw2gw2.com/gold.html]Guild Wars 2 Gold[/url]
[url=http://www.gw2gw2.com/gold.html]cheap GW2 Gold[/url]
[ Reagovat ]

19Malcolm (softbank126114227154.bbtec.net) 
2013-01-30 07:35:35
http://www.gw2gw2.com/gold.html
[ Reagovat ]

20Malcolm (softbank126114227154.bbtec.net) 
2013-01-30 07:37:05
http://www.gw2gw2.com/gold.html
[ Reagovat ]

21Libby (softbank126114227154.bbtec.net) 
2013-01-30 07:38:06
http://www.d3fly.com/gold.html
[ Reagovat ]

22Sierra (softbank126114227154.bbtec.net) 
2013-01-30 07:40:08
http://www.tobuywowgold.com/Product/Gold
[ Reagovat ]

23Malcolm (softbank126114227154.bbtec.net) 
2013-01-30 07:41:04
http://www.thepowerlevel.com/Gold.php?N=Rose
[ Reagovat ]

24JOSE (198-136-31-181.static.gorillaservers.com) 
2013-03-29 03:56:35
He is a kind and wisdom, to speak up and not shallow malicious speculation, but sensible and detailed analysis of the purpose of gossip is not pry into the privacy of the star, but from these things these people to explore the truth and rules of interaction with others, andto shareRay-Ban Sunglasses Sale

null
[ Reagovat ]

25mike (198-136-31-181.static.gorillaservers.com) 
2013-03-29 03:58:32
That person in life must be very popular, optimistic and positive attitude to life is very attractive to everyone around me will pass this positive attitude to life,[url=http://allrightrayban.com]allright rayban[/url]
[ Reagovat ]

26petter (198-136-31-181.static.gorillaservers.com) 
2013-03-29 04:00:45
I know my Cock wire - no money, not good, not any house not any car, but still happy.Ray Ban SunglassesRay Ban Sunglasses
[ Reagovat ]

27Olivia (unassigned.quadranet.com) 
2013-04-20 09:23:49
http://www.gw2gw2.com/gold.html
[ Reagovat ]

28Olive (unassigned.quadranet.com) 
2013-04-20 09:25:21
http://www.gw2gw2.com/gold.html
[ Reagovat ]

29sdfasdfdas (117.241.1.183) 
2013-07-12 12:26:28
Magazine advertising, which tends to focus on niche audiences, is trustworthy and less invasive than other advertising forms. The reader flicks through pages leisurely, looking at content, photos and ads. Knowing how to advertise in magazines is important to the promotion of your product. Thanks.
Regards,
dissertation writers uk
[ Reagovat ]

30pamela (189.220.166.176.cable.dyn.cableonline.com.mx) 
2013-09-06 04:10:41
I just wanna be grateful and say thanks to the writer and as always wishing you all the best for coming.

http://journals.fotki.com/binaereoptionen/broker/
[ Reagovat ]

31Berenika (37-48-38-243.nat.epc.tmcz.cz) 
2013-10-27 22:04:58
Díky za pěkný textík a pohlazení po duši. I když pravda mojí generaci už to mnoho neříká. Gabra s Málinkou, Kája Mařík, Rézinka a spol byly jenom nutným zlem školní četby nebo mi je spíš nutila babička jako vhodnou a nezávadnou četbu. V době kdy mě bral spíš Petiška, Dumas, Karel May a Erbenova Kytice - jo a super tajné a nedostupné spiritistické časopisy z 2O. let zašité na půdě. I když pravda Zrzečka, Kvik letí na jih a ta zelená verze knihy džunglí byli stálicemi mého dětství. A PS: přimělo mě to vylítnout z křesla a vyzistit že mám Malého lorda s ilustracemi Věnceslava Černého...
Reagují: Anna Š. #32, [ Reagovat ]

32Anna Š. (90-181-78-74.rco.o2.cz) 
2013-10-28 18:46:52
Reakce na Berenika #31 : Káju Maříka jsem znala díky časopisu Naše rodina, ale asi jen dva první díly. Ani jsem ty další nemusela. Jinak jsem byla schopná ve stejnou chvíli chroustat mušketýry (Athos mi byl sympatický ještě v pubertě) a verneovky (jo, Nemo...) a milovala jsem klasické drsné horory.
[ Reagovat ]

33BENJAMIN LOAN FINANCE INVESTMENTS (23.19.74.164) 
2021-01-30 03:49:08
INSTANT AFFORDABLE PERSONAL/BUSINESS/HOME/INVESTMENT LOAN OFFER WITHOUT COST/STRESS CONTACT US TODAY VIA Call/Text +1(415)630-7138 Whatsapp +19292227023 Email drbenjaminfinance@gmail.com
[ Reagovat ]

34Barley (197.210.77.40) 
2021-05-14 17:01:22
Ahoj všichni, jsem tak nadšený, že můj manžel je zpět poté, co mě opustil pro jinou ženu. Můj manžel měl poměr se spolupracovníkem a já miluji svého manžela tak moc, ale podváděl mě se svým spolupracovníkem a touto dívkou, myslím, že používá čarodějnictví nebo černou magii na mého manžela, aby mě nenáviděl a tohle bylo tak kritické a nepožadované, protože celý den a noc brečím, aby mi Bůh poslal pomocníka, který mi přivede zpět mého manžela! Byl jsem opravdu rozrušený a potřeboval jsem pomoc, takže jsem hledal pomoc online a narazil jsem na web, který navrhl, že Dr.Wealthy může pomoci rychle získat bývalého přítele. Cítil jsem tedy, že bych ho měl zkusit. Kontaktoval jsem ho a on mi řekl, co mám dělat, a udělal jsem to, pak pro mě udělal kouzlo lásky. O 22 hodin později mi můj manžel opravdu zavolal a řekl mi, že mi tolik chyběl, Bože můj! Byl jsem tak šťastný a dnes jsem opět šťastný se svým mužem a radostně žijeme společně a děkuji mocnému kouzelníkovi Dr.Wealthymu, je tak silný a rozhodl jsem se zde sdílet svůj příběh. pokud jste zde a váš milenec vás odmítá, nebo se váš manžel přestěhoval k jiné ženě, už neplačte, kontaktujte Dr.Wealthy o pomoc hned teď ... Zde je jeho e-mail, wealthylovespell@gmail.com
Udělá také následující kouzlo
Těhotenské kouzlo
Kouzlo lásky
Kouzlo zvětšení penisu
opar
Vítězné kouzlo
Jeho WhatsApp +2348105150446
Blog: wealthylovespell.blogspot.com
[ Reagovat ]


Přidat komentář...

Jméno: TIP: Pokud nad smajlíkem chvilku podržíte kurzor, zobrazí se vám zkratka, kterou napíšete do zprávy
                                                                       
Smajlíci jsou převzati z grafika.profitux.cz
Email:
Web:
Komentář:
Antispam filtr: Jednoduchý příklad:
Osm kráte dvěma = (číslem!)

1. Tak jsem se vrátila
2. Jak jsem psala ministryni
3. Naděje? Dýchat jen lehce
4. Starý rozhovor pro Howard Horror
5. Srpen končíNejčtenější...
1. Jarování (84726)
2. Ztráta paměti (44882)
3. O starých dětských knížkách a časopisech (19515)
4. Kdo jsem (19448)
5. Karam 2.část (15453)
6. Co může potrápit I. (12846)
7. Sladké tajemství (11158)
8. Bylinky, léčivky, recepty (10911)
9. Lucinčina bačkorka (10094)
10. Co může potrápit II. (9980)

Všechny povídky :: Všechny články


Poslední komentáře...
Další weby...
::
:: JiHei
:: Oldwomen
::
:: von Rammstein
:: Literární západ
:: Érův blog
:: Romány zdarma
:: Holka Julka
::
:: Obec spisovatelů
::
---------
x. www.ferror.wz.cz
Potápěč :: váš dýchací přístroj ve světě literaturyNávštěvnost...
Dnes: 2
Celkem: 217464

Spuštěno dne: 8. ledna 2007


WebArchiv - archiv českého webu
© Všechna práva vlastní Anna Šochová, bez jejího souhlasu se obsah ani obrázky nesmí kopírovat na jiné weby.
Web vytvořil v roce 2007 FERROR
Reklama:
ADMIN