koště Anny Šochové
Úvodní stránka :: O mně :: Povídky :: Články :: Rady :: Román :: Kniha návštěv :: Kontakt Nejnovější články ...
SEZNAM KATEGORIÍ / Rady / Zahrada VIII

Zahrada VIII

Je letos na zahradě tak drsno, jak si občas povzdychnu?Slimejšení 2020

Shrnu to letošní pinožení kolem slimáků. Jaro bylo brzké, honem jsem sázela, i když se slimáci neobjevovali ani v pivu, ani ráno, ani večer. Bylo to čerstvě poryto, u povrchu nic. Hm. Takže vylezly fousky mrkve i petržele – a to je všechno. Jednoho rána dočista vyholeno, v pivních pastech cosi málo uvízlo. Potvory mrňavé jenom. Sázela jsem po měsíci, potom v červnu. Zaráželo mne, že několi dní byly i saláty netknuté, i ředkvičky. Rostly, probírala jsem a jedla. Potom najednou přes noc nic. Ani při sběru slimáků se nedařilo. Do toho udeřili ledoví muži a co vypadalo nadějně, opadalo. I o ořešáky jsme se báli.

Slimáci se objevovali sporadicky, jejich stopy ale byly drsné. Dlouho nic, vysadila jsem počátkem června cukety a okurky, zkusila i skořápky vajec (což je blbost, ale zoufalec…), popel ze dřeva, najednou přišel nálet a všechno pryč. Nálet nesouvisel ani s deštěm, ani se suchem, slimejši se neschovávali ani na klasických místech, které jsem jim nechala – přitom ropuchy věděly, kde je dobře. Ty slimejšům nevadí a oni jim také ne. Tulívají se pod kbelíky poblíž.

Nakonec jsem vysázela jen sazenice rajčat, tu ožrali jen jednu. Nyní mám těžké rozhodování, zbyly ještě tři sazenice v květináčích: Risknout nebo ne? Mimochodem, jedna tykev, naprosto stejná odrůda, co čtyři jiné kolem, od počátku bohatě přežívá a nyní má cca 30 cm plody. Kvete a nasazuje na plody jak vzteklá. Ani pod jejími listy se ty mrchy neschovávají.

Letos mne při otevření dveří po ránu až do dneška nevyzýval k boji žádný „parlamentář“. Pouze tak po večerech zkouší slimáci přeplazit chodníček. Radši náhodné plazivce prohlédnu. Šedivci a skvrnití letí přes silnici do pole, ti si dokážou smsnout na vajíčkách španěláků a jsou tu doma. Do pole letí proto, že jich je ve sklepě i beztoho dost, chodí mi tam na brambory. Asi před patnácti roky nám nalezl nějaký do základů a jeho potomstvo si cestuje mezi kameny sem a tam. Jsou také úctyhodně dlouzí a občas mi znervózní některého mužského. To víte, na pavouky a další tvory je tu máma. Armádu myší a rodinku potkanů si vzali na starost chlapi a je to už druhý rok znát. Zato sousedi, co mají dům jako chalupu, si zase někomu na nálet myšek stěžovali.

Jsem ráda, že na zahradě nejsme závislí. Asi bych letos hodně splakala nad úrodou. Příroda je drsná. Ke slimejšům se přidali ptáci, letos jsem měla z dobré úrody jen dvě jahody, další dvě jsem sebrala odštéíplé na záhoně. Jak to začalo růžovět, ptáci se postarali, aby nic nerušilo zeleň. Pod sítí na keři uzrálo několik hrstí malin a očesala jsem i pár rybízů, tak půl litru. Ledovci zredukovali kuličky v hroznech a jak ten zbytek růžověl, ptáci nakonec lítali i pod sítě.

Třešně nebyly vůbec žádné, angrešt se taky trochu červenal, tudíž je těch deset kuliček taky pryč, o černém rybízu nemluvě. Na několika keřících si pochutnal toulavý srnec, co ho sem vloni naučila chodit máma. Obalila jsem je, úroda stejně žádná, ale rostlinky jsou zachráněné a srnce baví jiná pastva. Nebo ho někdo picnul, dost se tu pytlačí. Trochu mi vše vynahradil hrášek – i ten bývá obalený slimáky, ale ti letos radši lezli na vedlejší sazenice, hrášek zůstal a byl bohatý. Česnek se urodil také, s bohatými palicemi, i když ho zkoušeli během zimi nějací ptáci vytáhnout a potom slimejši nakusovat. Ptáci opravdu zblbli, vytahali mi skoro všechnu cibuli. Spolu se slimejši oklovávali natě, takže jsem nakonec bvytáhla cibulky jen o málo větší, než jsem sázela – a jenom třetinu z nich. O brambory se postarali hraboši, asi proto, že jsem po letech sázela sadbové a ne fousaté zbytky ze sklepa. Prostě máte krásné řádky brambor a najednou během sucha řídnou. O nať se hbitě postarají slimejši, tak ani nevidíte žloutnutí.

Letos je divný rok, ale zakládá na příští, snad lepší. Kvetou mi měsíčky a spousta kytek, takže i trochu radosti se najde.

A proč to shrnuji všechno právě teď? Ráno jsem otevřela dveře, od včerejšího večera je mokro – a on tam slimák čučí, zda vylezu! Bylo půl desáté, ale když to chtěl… Letos poprvé jsem jich do horké vody sesbírala tolik najednou, dokonce jsem musela do kbelíku ještě vroucí vodu přilít. Jsou hodně velcí, takže byl nejvyšší čas, navíc tihle staří a zkušení lezou za potravou hodně daleko.

Přece jenom zryju ožraný záhon a vysadím poslední sazenice. Manžel mi sice ekologicky zlikvidoval připravené PET lahve (jedinkrát prošel po dlouhém čase kuchyní pozorně a zrovna ho raflo uklízení – že jsou lahve vymyté, mu uniklo), ale už jsem zase dvě našetřila, třeba to pomůže, s tím se ještě pochlubím. Také doplním pivní pasti – slimejši po jednom-dvou už lezli i do levného německého piva – jenže pozor! Toulá se tu sousedovic obří pes, co našemu krade misky se žrádlem (ano, odnese si je pryč, i když jsou zatížené kamenem, ale na překousání provazu ještě nepřišel). Tohle psisko zřejmě chodí mlsat to pivo i se slimejši, vytahuje misky ze země… Jiné zvíře tak velké bobany neudělá.

Jak říkám, letos je všechno nějak šejdrem. Ale už se zelenají první rajčátka a po špičkách chodím kolem prvních fousků dalších mrkví a petržele.

Abych nezapomněla – z předchozích deseti řádků přece jenom něco zbylo. Jedna petržel a dvě mrkve z června, heč!

Vytvořeno: 2020-08-03 :: Vytvořil: Anna Šochová :: Přečteno: 24

[ Vrátit se nahoru ] Za obsah komentářů nese zodpověnoust jejich autor. Pokud text příspvku bude mít rasistický, xenofobní nebo jakkoliv nevhodný obsah, pak bude odstraněn a poskytovatel služeb autora o tomto informován.

K článku zatím nejsou žádné komentáře. Můžeš být první

Přidat komentář...

Jméno: TIP: Pokud nad smajlíkem chvilku podržíte kurzor, zobrazí se vám zkratka, kterou napíšete do zprávy
                                                                       
Smajlíci jsou převzati z grafika.profitux.cz
Email:
Web:
Komentář:
Antispam filtr: Jednoduchý příklad:
Osm kráte dvěma = (číslem!)

1. Klídek s koronou
2. Doznání
3. Státní vražda
4. Jéééé, Praha!
5. Paní Eva poprvéNejčtenější...
1. Jarování (83886)
2. Ztráta paměti (29251)
3. O starých dětských knížkách a časopisech (18514)
4. Kdo jsem (17801)
5. Karam 2.část (13715)
6. Co může potrápit I. (11927)
7. Sladké tajemství (10265)
8. Bylinky, léčivky, recepty (10086)
9. Co může potrápit II. (8989)
10. Lucinčina bačkorka (8874)

Všechny povídky :: Všechny články


Poslední komentáře...
Další weby...
:: Potápeč
:: JiHei
:: Oldwomen
:: Vanilka
:: von Rammstein
:: Literární západ
:: Érův blog
:: Romány zdarma
:: Holka Julka
:: STOP myším
:: Obec spisovatelů
:: ABECEDA
---------
x. www.ferror.wz.cz
Potápěč :: váš dýchací přístroj ve světě literaturyNávštěvnost...
Dnes: 32
Celkem: 181208

Spuštěno dne: 8. ledna 2007


WebArchiv - archiv českého webu
© Všechna práva vlastní Anna Šochová, bez jejího souhlasu se obsah ani obrázky nesmí kopírovat na jiné weby.
Web vytvořil v roce 2007 FERROR
Reklama:
ADMIN