koště Anny Šochové
Úvodní stránka :: O mně :: Povídky :: Články :: Rady :: Román :: Kniha návštěv :: Kontakt Nejnovější články ...
SEZNAM KATEGORIÍ / Rady / Co může potrápit IX.

Co může potrápit IX.

o nervech coby vodičích vzruchůNervy nervovaté.

Když jsem psala o nervech v kýblu, netušila jsem, jak dlouho mi potrvá, než se dostanu k nervům jakožto vodičům vzruchů a taky zdroji obtíží i bolestí. Jenže čas se překulil. Výhodou je, že tu zase máme sychravo a s ním i moje oblíbená rizika nastydnutí. Jsem tudíž opět aktuální.

Stihla jsem si už připomenout na vlastní kůži, kterak snadno se člověk může odrovnat pouhým sezením v moderních sedadlech autobusu, zvláště při nějakém tom fučení klimatizace. Nejen kvůli obličeji (zastydlá rýma, paréza lícního nervu), ale taky záda, hlavně holá anebo při vyhrnutí triček a mikin (hexnšús a odvozeniny). Takže se do toho dáme, ne?

Paréza lícního nervu je, prosím pěkně, docela zajímavá věc. Může se přihodit v každém věku a musí se hezky poctivě odléčit. O co jde? Podívejte se na sebe do zrcadla. Někde tam, kde vyrůstá horní část ušního boltce, vede směrem ke tváři lícní nerv. Hned kousek před vlasovou linií se rozděluje na tři části, tři větve. Každá z nich ovládá kousek obličeje. Když zlobí ta horní, neovládáte oční víčko. Když zlobí prostřední, máte necitlivou tvář a spodní samozřejmě ovládá dolní čelist. To jen tak hrubě řečeno, pilníci si to nastudují na jakékoliv anatomické či lékařské stránce. Paréza znamená přerušení vodivosti nervu. Takže když vám kvůli nastydnutí nebo zánětu nefunguje předávání rozkazů skrze nervy, obličej může vypadat jako u člověka, stiženého mrtvicí.

Jistou, poměrně malou výhodou proti mrtvičce je, že můžete běhat, skákat, myslí vám to, jen ta huba je nějaká křivá a víčko aby si člověk zvedal sirkou. Lze to vzít s humorem a chechtat se jak blázen, když si pořádně nemůžete vypláchnout pusu po čištění zubů ani cucat něco brčkem. Jenže ouha, smích je zakázaný. Ony by totiž svaly obličeje z druhé strany, tam, co trojklanný nerv funguje normálně, povolenou půlku přetáhly k sobě. Takže by pusinka byla křivá, ale jinak, nesymetricky. Střed by se posunul ke zdravé straně.

Tohle, prosím pěkně, patří do pařátků lékaře, protože ten posoudí, jak moc ta legrácka je závažná. Někdy stačí sada injekcí z řady vitamínu B (B12) a rehabilitace, jindy lékař nebožáka rovnou šoupne do špitálu.

Do první pomoci určitě patří teplo, tedy ochrana zasažené půlky obličeje, třeba šátkem. Myslím zakrytí plus převázání šátkem, aby bylo jasno. Tady po okolí běhá již s problémy poněkud smířený nešťastník, který si prý v časech nouze nejvyšší natahoval mírně prostřiženou ponožku. Nesmějte se, je to už starší pán a kdysi prostě na nic lepšího nepřipadl. Já ho viděla, měl na hlavě cosi podivného, ale tuším, že od fusekle už přešel k pletenému modelu od nějaké soucitné duše. Jenom ty barvy… No nic, třeba se toho ještě chytne móda.

Pokud to už někdo z vás zažil, jistě uzná, že při začátku další parézy pomůže i vietnamská tygří mast přímo v místech, kde se nerv větví, plus zakrytí. Nahřívání infralampou, obklady,… a papání vitamínů B.

Kdo trpí na celkové parézy nebo na horní větev, pozná nástup maléru snad nejjednodušeji. Ono totiž otéká oční víčko a oko slzí, protože se nějak ucpe kanálek, který jinak slzy odvádí do nosu. Pokud jste drsňáci, to víčko lze tygří mastí mazat taky. Sice to slzí ještě víc, ale účinek je celkem rychlý. A taky si hned každý správný trpitel připomene rehabilitaci a masíruje obličejík, aby mu zachoval správný a žádoucí tvar.

Následuje zvýšená opatrnost, nošení čelenek, ochrana před průvany, vyšší přísun vitamínů a léčení rýmy. Proč? Protože paréza samotná s ochrnutím obličejových svalů je jenom čajíček, vážení. Zastydlá paréza znamená taky třeba nevratnou změnu. A noste polomrtvý obličej v pětadvaceti a na dalších padesát či více let! I ty stavy po mrtvici se upraví lépe. Dokonce i lázně se na tohle fasovaly - a někdy moc nepomohly!

Mnohé jsem asi vyděsila, ale jedno trochu lepší sdělení by tu bylo: po parézách opakovaných se tlumí citlivost, takže bolest zubu zkušený parézový matador může rozlišit až díky škubání, které oznamuje stav, hodný (u zdravého jedince) bušení hlavou do zdi. I teplota napoví, že je někde zánět. Pokud se to ale zanedbá, viděla jsem už i píštěl. Hnis zpod zubu si našel cestičku čelistí i dásní. Když se holt zubaři nedala šance hnisu uvolnit cestu jinou, pomohl si méně esteticky.

Jak dobře leckdo zná, ofouknutí a průvan působí také bolestivé strnutí krku a šíje, což lze zvládnout omotáním krku šátečkem nebo zalezením do brlohu, natřením mentolovým a podobným krémem a trochou masáže.

Obojí malérky celá staletí lidem řešila naprosto jednoduchá věc: zamotaná hlava. Čepice, šátky, zavinutí. Ono se moc dobře vědělo, proč o chladné noci chrání hlavu čepička, hlavně plešatící pány! Je jasné, že s šátkem jen tak někdo po městě nebo vesnici nevyrazí, pokud si třeba dívka nezalaškuje s muslimstvím, protože, marná sláva, splácává to vlasy. A jak by se šátek nosil? Na uzel pod bradou to sluší málokomu. Cípy, překřížené pod bradou a zavázané dozadu, jsou výbornými držáky všech možných obkladů. Takhle zavinutá kebulka prímově zvládá různá trápení a nemoci, ale na venkovní nošení takto uvázaný šátek přichází na milost pouze v čase velmi zimním.

V podstatě totéž lze říci o problémech v oblasti bederní, které se s chutí kombinují s trucováním ledvin. Tady pomáhá i omotání dekou, tkaninou, zkrátka jakýsi bederní pás. Dají se koupit hotové pro běžné denní nošení, tudíž naprosto nepotřebujete honit kočky, jejichž kožíšek platíval za nejlepší materiál.

Lidé, kteří mají sklony k vylézání plotýnek a nastydnutí zad, by si měli dávat velký pozor právě v tomto období, kdy třeba chvíli hřeje sluníčko, což člověka může zahřát až ke zpocení, ale vzápětí pohodu srazí ledový závan větru.

Jenže znáte to, pokud člověk něco kutí, určitě si nevezme vestu, nenatáhne pořádně kalhoty nebo naopak nestáhne triko nebo košili a ten odhalený proužek kůže se potom pomstí. Všimli jste si někdy, jak dříve bývaly pánské košile vykrojené na bocích? Nebo proč asi spousty generací nosily polodlouhé košile až do půli stehen, přes kalhoty? Různé suknice a kabátce, jen málokdy dovolili oblečení vyhrnout se nad pas. Dost často jsou dnes vidět bundy a zateplené “košile”, které jsou vzadu delší. Není to pouze móda, nýbrž praktická zkušenost, přenesená z větrných a chladnějších krajů. A můžete směle hádat, proč.

Prosím vás, pokud máte malér s plotýnkami, vyhazováním obratlů nebo výrůstky a jiné mechanické potvornosti, nechávejte se masírovat jen lidmi, kteří znají aspoň základy a nejdůležitější zásady této činnosti. Ono není zdravé, když vám někdo matlá záda nahodile všemi směry. A pokud si necháváte prošlapávat záda, tak radši instruujte artisty, aby nehopkali, ano?

Příjemné jsou také problémy tkadlen, přadlen a lidí se zlobivou krční páteří, které se projevují necitlivostí a mravenčením prstů. Jistě někoho z okolí znáte, kdo po ránu protřepává prsty nebo je strčí pod proud ledové vody. Zabírá to. Pokud někdo netušil, co se na něj uchystalo, prozradím, že k soukromé diagnóze stačí postřeh, že jsou postiženy najednou třeba jen tři prsty - a jindy zase ten zbytek. Jakmile si při takové lapálii tělíčko nachytáte, zbývá s pomocí doktora určit místo stísnění nervů. Ať už se jedná o páteř nebo metakarpální tunel (zarůstající kanálek pro nerv v zápěstí), je to obdobně nepříjemné. Metakarpál se dá operovat, snad už s lepší, než poloviční úspěšností, dá se opichovat, ale jinak pomůže snad jen plavání a cvičení a pozor, také škubání kopřiv holýma rukama. Svědí to potom jako mrcha, ale pomáhá. Kdo má smůlu na hodně obtěžující stavy a připadá mu, jako by měl jen přidělenou sílu a po jejím vyčerpání byl slabý jak čajíček, má šanci udržet svou motoriku v celkem přijatelném stavu díky omezení namáhavých činností. Takže žádné vyřezávání, ruční práce - anebo plánovat. Když chci látat kupu ponožek, nemůžu druhý den škrabat brambory, tak asi.

Na závěr si nechám migrény. Jsou to mrchy nevyzpytatelné, podmínky vzniku se mění během života, takže i zkušeného trpitele dokážou zaskočit. Některé vůbec nemají vysvětlení, na které by naše medicína stačila. Proto se občas zapojuje akupunktura, ba dokonce i psychologie. Přesto se mnoha lidem povede vysledovat období, kdy jim migrény hrozí víc, například ženám v poslední fázi cyklu. Často je úspěšně rozlišují od bolestí hlavy při “dutinách”. Díky tomu se mohou soustředit na prevenci a zmírnění průběhu migrény:

1.mají vypit dostatek tekutin

2.mají v sobě dost živin, nehladoví

3.nevystavují se hluku ani zakouřenému prostředí, omezí monitory a obrazovky

4.dopřejí si dostatek spánku, případně nějaký prášek proti bolesti spánkem nahradí.

5.berou ohled i na prevenci nastydnutí a rýmy, protože obě věci, spojené do útoku, jsou záležitostí přímo pekelnou.

No a na závěr nesmím opomenout znovu pošpitat ženám, aby se moc nevymlouvaly na bolest hlavy, když nemají chuť na sex, protože ten právě u migrény dokáže zabírat jako lék. Ano, on je člověk groggy, ale pokud je partner informovaný, tak mu počáteční kyselý ksichtík až tolik nevadí a neurazí seJ . Ba dokonce jsem mezi ženami posbírala příznivé kritiky i na různé masírování krku a zad nebo vískání vlasů, i když na intimnější věci vůbec nedošlo. Migrenózní pánové to mohou mít horší. Ale to už jsem taky psala. Někdy může migrénu rozehnat trocha alkoholu, ale ani to není důvodem k náběhu na závislost. Hm, opustíme tohle mírně pochmurné téma s posledním varováním: Nepodceňujte bolesti hlavy u partnera. Pokud se nějak snaží fungovat, je to hodno obdivu. Nikoliv důvod k mávnutí rukou, že tím pádem určitě není tak zle. Dovolím si citovat výrok zdravotníka, kterému žena s úpornou migrénou a zvracením skončila v nemocnici: "To jsem nevěděl, že by kvůli bolení hlavy mohla umřít..."


Vytvořeno: 2008-10-23 :: Vytvořil: Anna Šochová :: Přečteno: 7235

[ Vrátit se nahoru ] Za obsah komentářů nese zodpověnoust jejich autor. Pokud text příspvku bude mít rasistický, xenofobní nebo jakkoliv nevhodný obsah, pak bude odstraněn a poskytovatel služeb autora o tomto informován.

1Vladimír (107.120.broadband10.iol.cz) 
2010-09-18 19:40:01
http://khttp://koste.unas.cz/img/smiles/0http://koste.unas.cz/img/smiles/001.gif75.gifoste.unas.cz/img/smiles/017.gif Je tu dosti pravdy
[ Reagovat ]

2Anna (74.78.broadband14.iol.cz) 
2010-09-18 20:40:05
Díky, snažím se
[ Reagovat ]

3 (fw227.ip.topnet.cz) 
2012-11-19 13:22:42
Výborný článek - moc se mi hodil a pomohl!!!!!
Reagují: Anna #4, [ Reagovat ]

4Anna (74.78.broadband14.iol.cz) 
2012-11-19 16:24:09
Reakce na #3 : To jsem moc ráda!
[ Reagovat ]

5Anna (125.78.broadband14.iol.cz) 
2012-11-26 06:47:22
Na popud nespokojené čtenářky dodám, že má zkušenost s léčebným účinkem sexu skoro nulovou - na její silné migrény by to nezabralo ani náhodou. Jistě je to individuální - já sama jsem vyzkoušela s větším štěstím, ale určitě jen na počátku. Daří se mi totiž migrény zvládat "jen" k třeštění hlavy, ne ke zvracení a dalšímu.
[ Reagovat ]


Přidat komentář...

Jméno: TIP: Pokud nad smajlíkem chvilku podržíte kurzor, zobrazí se vám zkratka, kterou napíšete do zprávy
                                                                       
Smajlíci jsou převzati z grafika.profitux.cz
Email:
Web:
Komentář:
Antispam filtr: Jednoduchý příklad:
Osm kráte dvěma = (číslem!)

1. Strakatice
2. Zahrada VIII
3. Nehoráznosti
4. Kolo nebo kolotoč osudu?
5. Františka VrbenskáNejčtenější...
1. Jarování (83864)
2. Ztráta paměti (28816)
3. O starých dětských knížkách a časopisech (18481)
4. Kdo jsem (17747)
5. Karam 2.část (13691)
6. Co může potrápit I. (11897)
7. Sladké tajemství (10239)
8. Bylinky, léčivky, recepty (10058)
9. Co může potrápit II. (8945)
10. Lucinčina bačkorka (8854)

Všechny povídky :: Všechny články


Poslední komentáře...
Další weby...
:: Potápeč
:: JiHei
:: Oldwomen
:: Vanilka
:: von Rammstein
:: Literární západ
:: Érův blog
:: Romány zdarma
:: Holka Julka
:: STOP myším
:: Obec spisovatelů
:: ABECEDA
---------
x. www.ferror.wz.cz
Potápěč :: váš dýchací přístroj ve světě literaturyNávštěvnost...
Dnes: 12
Celkem: 179951

Spuštěno dne: 8. ledna 2007


WebArchiv - archiv českého webu
© Všechna práva vlastní Anna Šochová, bez jejího souhlasu se obsah ani obrázky nesmí kopírovat na jiné weby.
Web vytvořil v roce 2007 FERROR
Reklama:
ADMIN