koště Anny Šochové
Úvodní stránka :: O mně :: Povídky :: Články :: Rady :: Román :: Kniha návštěv :: Kontakt Nejnovější články ...
SEZNAM KATEGORIÍ / Články / Hamlet v tekuté podobě

Hamlet v tekuté podobě

Sbírka básní může mít váhu násobnou proti skutečné gramové. Těžkla mi v ruce víc a víc, přitom zvedala hlavu a rozvířila myšlenky.Bohumil Ždichynec? Znáte to jméno? Mně říká leccos. Lékař, vědec, básník, esejista. Mnoho tváří jednoho člověka, ale zvláště u lékařů se s tím setkáváme velmi často. Kultivovaný člověk, který nahlíží do lidského nitra nejen hmotného, má k umění velice blízko. Jeho jméno se objevovalo a objevuje při různých příležitostech a já o něm vím, že mne provází už dlouho. Četla jsem několik rozhovorů, potkala jeho verše.

Nyní jsem mohla otevřít další útlou sbírku básní, nazvanou Hamlet v tekuté podobě. Listovala jsem, četla, nořila se do pocitů lékaře, který po tolika letech práce s lidskou bolestí a tělesnem nezapomíná na utrpení i sílu, únavu, rezignaci i naději lidí kolem sebe. Připomněl mi mnohé okamžiky života a několikrát jsem se ocitla přímo v obraze, jaký vytvořil svými slovy.

Je těžké vybrat jednu za všechny, alibisticky jsem si vybrala jednu z těch, které osloví snad každého:

Quo vadis?

Účelem žít je přinášet radost,

nikoli zapomenout a přestat být,

v čase se narodit a s ním splynout.

V prostoru blízko nebe nést svůj štít

a poznat omamnou vůni štěstí.

Při čtení na mne verše promlouvaly ještě jinak, hlavou mi běžely stesky na nedostatečnou výuku mediků k etice, schopnosti porozumět lidem, hovořit s nimi o jejich trápeních. Tuhle sbírku napsal vynikající lékař a vědec. Napsal ji svěže a s hlubokým citem pro lidi, kteří k němu celá desetiletí vzhlíželi jako ke spáse.

Nás obyčejné verše přesvědčují, že doktor dokáže být hluboce lidský a kolegy z oboru sbírka básní může dovést dál, než několik vyučovacích hodin, věnovaných etice povolání. Potkáte-li knížku, nazvanou Hamlet v tekuté podobě, dopřejte si to okouzlení. Máte-li poblíž někoho, spřízněného s medicínou, dopřejte verše i jemu.

Ještě voní tiskařskou černí, vydal Aesculapus, Praha, v roce 2017.


Vytvořeno: 2017-05-25 :: Vytvořil: Anna Šochová :: Přečteno: 68

[ Vrátit se nahoru ] Za obsah komentářů nese zodpověnoust jejich autor. Pokud text příspvku bude mít rasistický, xenofobní nebo jakkoliv nevhodný obsah, pak bude odstraněn a poskytovatel služeb autora o tomto informován.

K článku zatím nejsou žádné komentáře. Můžeš být první

Přidat komentář...

Jméno: TIP: Pokud nad smajlíkem chvilku podržíte kurzor, zobrazí se vám zkratka, kterou napíšete do zprávy
                                                                       
Smajlíci jsou převzati z grafika.profitux.cz
Email:
Web:
Komentář:
Antispam filtr: Jednoduchý příklad:
Osm kráte dvěma = (číslem!)

© Všechna práva vlastní Anna Šochová, bez jejího souhlasu se obsah ani obrázky nesmí kopírovat na jiné weby.
Web vytvořil v roce 2007 FERROR
Reklama:
ADMIN